Robert Bieliński

lektor języka rosyjskiego

Robert Bieliński – absolwent Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a od 2003 roku nauczyciel akademicki na UWM w Olsztynie. Od 2004 roku lektor języka rosyjskiego w English Perfect. Stypendysta Rządu RP w Instytucie Języka Rosyjskiego im. Puszkina w Moskwie. Od 2000 roku aktor w studenckim kółku teatralnym Akme, którego jest współzałożycielem.

„Rosja to tajemnica zawinięta w zagadkę. Nie da się zrozumieć Rosji, bez jej historii”. Tak się wydaje… Wiele razy byłem w Rosji, ale za każdym razem miałem wrażenie, że jestem tu po raz pierwszy, że poznaję ją od nowa. Państwo to zaskakuje swą bogatą kulturą, pięknem, ale i nieprzewidywalnym dniem dzisiejszym. Współczesna Rosja tętni życiem. Moskwa błyskawicznie prześcignęła największe metropolie świata. Dzisiejszą religią Moskwy jest konsumpcjonizm. Nigdzie na świecie nie mieszka tylu milionerów. Stolica Rosji pławi się w wartkiej rzece petrodolarów. W totalitarnej Rosji rządzi ten, kto sprawuje władzę, kto ma pieniądze, ale i jest całkowicie podporządkowany Kremlowi. Rosja to także kraj ogromnych kontrastów. Co czwarty Rosjanin żyje poniżej granicy ubóstwa.
Cechą charakterystyczną zwykłych ludzi, jest gościnność (гостеприимство), która wypływa z prostoty ich duszy. I może właśnie to ten kontrast nie daje przeciętnemu turyście poczucia pewności w tym olbrzymim kraju. Rosja, największe państwo świata, dzierży dwa największe instrumenty geostrategiczne, insygnia władzy: paliwa i broń. To także największy dostawca ropy i gazu do Europy. Dzisiejszy świat, który zapomniał o Rosji, wkupuje się w jej łaski. Zagraniczne firmy podpisują umowy handlowe. Brakuje ludzi znających rosyjski. Starsze pokolenie, które zmuszane było do nauki języka, odchodzi na emeryturę. Młodzież chętnie, ale i ostrożnie podejmuje naukę.

Moim marzeniem jest zobaczyć największe jezioro świata – Bajkał. Syberia to jedno z ostatnich miejsc na Ziemi, do którego nie dotarł jeszcze człowiek XXI wieku. Kraj ten tętni dziewiczością i przeogromną przestrzenią… A tego, jak się wydaje, człowiekowi dzisiaj brak.