ep-icons.png

Najbliższe egzaminy Cambridge English

First (FCE)

 pisemny: 24.06.2017

ustny: 23.06.2017

rejestracja:
do 17.05.2017

Advanced (CAE)

  pisemny: 24.06.2017

ustny: 23.06.2017

rejestracja:
do 17.05.2017

Proficiency (CPE)

  pisemny: 08.06.2017

ustny: 08.06.2017

rejestracja:
do 26.04.2017

Key for Schools  (KET for Schools)

pisemny: 10.06.2017

ustny: 10.06.2017

rejestracja:
do 04.05.2017

Preliminary for Schools (PET for Schools)

pisemny: 10.06.2017

ustny: 10.06.2017

rejestracja:
do 04.05.2017

Young Learners  (YLE)

pisemny: 18.06.2017

ustny: 18.06.2017

rejestracja:
do 24.05.2017

left-mod-160x278.jpg
Home arrow Szkoła arrow Wywiad z lektorem
Wywiad z... Yoichi Iida Drukuj Email

 

Naszym dzisiejszym gościem jest Yoichi Iida, lektor języka japońskiego w English Perfect.  Yoichi jest prawdopodobnie pierwszym lektorem języka japońskiego w Olsztynie, prowadzącym regularne zajęcia. Zapytaliśmy go skąd się wziął w naszym mieście i jaki ma sposób aby efektywnie uczyć języka samurajów.

Nasza rozmowa odbyła się po polsku, ponieważ nasz lektor perfekcyjnie opanował polszczyznę. Warto też wspomnieć, że ostatnio ujawnił swoje talenty aktorskie w spektaklu "The Adventures of Robin Hood" .

 

 Image

Tak to ja.

 

Cześć Yoichi, na początek powiedz nam coś o sobie...
Cześć. Nazywam się Yoichi Iida i pochodzę z Kobe w Japonii.

 

Jak znalazłeś się w Olsztynie ?
Hmmm, już nie wiem dlaczego przyjechalem do Polski. Ale na pewno miałem parę ważnych powodów np; nie chciałem już siedzieć w Japonii. Zapragnąłem uciec od słońca, wulkanów, sushi, baseballu... A tak naprawdę jestem tutaj dlatego, że tu mam znajomych. A poza tym bardzo lubię naturę, lasy, zwierzęta. To jest fajne!

 

Jak długo uczysz języka japońskiego ?
Przez dwa lata uczyłem w Japonii. Po przyjeździe do Polski udzialałem indywidualnych lekcji, ale krotko, bo chwilę potem trafiłem do EP.


Jak wygladają twoje lekcje ?
Obecnie korzystam z metody AL (Audio Lingual). Polega ona na tym, że uczniowie muszą powtarzać proste zdania dużo razy, aby mogli się przyzwyczaić do naturalnej i poprawnej wymowy. Ta metoda działa naprawdę skutecznie szczególnie dla poczatkujących, ponieważ uczy struktury zdań w języku japońskim. Muszę przyznać, że sama procedura jest dość monotonna. Dlatego na powtarzaniu się nie kończy. Podczas lekcji korzystamy z różnych dodatkowych materiałów: z japońskich skeczy, mangi, muzyki, ulotek, gazet itd. Przez zabawę wtłaczam studentom o wiele więcej materiału, ale nie ukrywam że nauka japońskiego jest specyficzna ...i wyjątkowa.


Na czym polega specyfika nauki języka japońskiego ?

Japoński nie pochodzi z rodziny jezyków indoeuropejskich i jest on traktowany jako język izolowany. Wiele osób nie wie, że nie ma w nim podobieństwa do języka chińskiego  (oprócz formy zapisywania przy pomocy "krzaczków").  Dlatego większość materiału jest zawsze czymś nowym dla uczniów. Myślę, że nauka języka japońskiego na poziomie "Survival Japanese" (czyli codzienny japoński) jest prawie taka sama jak w innych językach. Bo język to po prostu narzędzie do komunikowania się.

 

Czy uczysz słuchaczy pisania ?

Tak naprawdę, można nauczyć się japońskiego bez pisania. Ja jednak wprowadzam podstawy pisania, żeby zachęcić studentów do systematycznej nauki. Japoński zapisywany jest mieszanką 4 alfabetów: 48 znakowej hiragany, 48 znakowej katakany ponad 2000 tysiącami "krzaczków" kanji. Aby było jeszcze trudniej nazwy łacińskie zapisujemy czwartym alfabetem czyli romaji... Sporo tego, prawda?

Pisanie i czytanie "krzaczków" (kanji) wzbudza tą część mózgu, która normalnie śpi. Jak patrzy się na znaki kanji to korzysta się z prawej półkuli, gdy przy czytaniu znaków hiragana, katakana, czy literach łacińskich używa sie z lewej półkuli. Można więc powiedzieć, że najwiekszą specyfiką japońskiego jest to, że musisz myśleć przy pomocy całej głowy...

 

Na koniec kilka słów o sobie

Nie przepadam za słońcem. Poza tym lubię: lukrecję, koty, muminki, las, jogging, języki obce, Skandynawię i Shibuya-kei (japoński gatunek muzyki pop).


Jakim jesteś nauczycielem ?

Nie jestem surowym nauczycielem :p

Dziękujemy za wywiad.

JS 2009-02-02

Image

Po udzieleniu wyczerpującego wywiadu Yoichi zasnął :-)

 
dziennik-online.png

Nauka języka japońskiego w Olsztynie
vr-module.jpg